Draconian Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

..

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

YazarMesaj
psikogirl
Admin
psikogirl

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Empty
MesajKonu: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz   Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz I_icon_minitimePtsi Şub. 09, 2009 10:28 pm

Yazan : Aziz Nesin

Yöneten : Ali Düşenkalkar

Reji Asistanları : Neriman Uğur, Birsen Karacan

Dekor tasarımı : Nurettin Özkönü

Giysi Tasarımı : Funda Çebi

Işık Tasarımı : Ali Karaman

Müzik : Timur Selçuk

Dans Düzeni : Selçuk Borak

Dans Asistanı : Ayşe Sun

Korropetitör : Cemal Demir

Sahne Amriri : Enver İbişoğlu

Kondüvit :
Ferit Özer

Işık Kumanda :
Mustafa Yıldırım, Yasin Şimşek

Suflöz : Dilek Ç.Bıdak

Projeksiyon : Olcaytu Gönder

Rol Dağılımı
Tuncer Talman, Neriman Uğur,Demet Oran, Elif Nutku, Bora Özkula, Taner Turan

Sinan Demir, Yener Sezgin, Levent Uzunbilek, Emir Çiçek, Serdar Seçkin,

Bülent Çiftçi

OYUN ÜSTÜNE

“ İKİ USTA’ya…
“Demokrasilerde çare tükenmez.” derler…!
YAA…!
YA BÜROKRASİDE…!
Yar bana bir eğlence medet…!
Bürokraside çare; çözümsüzlükle ve birey keyfiyetine dayalı bir demokrasi ile ve “Benim memurum işini bilir” dayatmacısıyla işlemez bir dişli haline gelebilir.
Öykünün, gülmecenin, kara mizahın önemli ustalarından AZİZ NESİN’in “YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ” adlı oyunuyla karşınızdayız.
Hepimizden biri, kahramanımız YAŞAR. Kendinizi belki de çok kereler onun yerine koyacaksınız. AZİZ NESİN’in bizleri ne kadar iyi tanıdığını ve ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.
SAYGIYLA AZİZ HOCA…!
Diğer usta; Y. KENAN IŞIK. Tiyatro insanı olmayı, onun yanındaki çalışmalar ve provalar sırasında öğrendim. Bir oyun metninin nasıl incelenmesinden tutun da, oyuncu duyarlılığının sahne matematiğini nasıl biçimleyeceğini de.
SAYGIYLA KENAN USTA…!
Ve BURSA…
Bursa Devlet Tiyatrosu, “YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ”.
17 yıllık bir birikim ve tüm Türkiye’de 1 milyona yaklaşan seyircisini arayış.
1989-1995 İstanbul Devlet Tiyatrosu, 1993-1996 İzmir Devlet Tiyatrosu, 1998-2000 Trabzon Devlet Tiyatrosu, 2004’den bugüne Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve 2006’dan başlayarak Bursa Devlet Tiyatrosu…
İstemeyenler, “Çok gördük bunları” diyenler, becerikliler, beceriksizler, akıllı olduğunu sananlar, akıllıyım diyenler, mimarlar, inşaatı yapanlar, koltukları sökenler, prova yeri bulanlar, şarkılarını ezberleyemeyenler, ezberleyenler, dikemeyenler ya da sürekli bir yerlerde dikiş tutturanlar, rahatsızlığı olanlar ya da doğuştan rahatsız olanlar…
Yani kısacası “Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar…”
Yani BÜROKRASİYİ YARATANLAR…
Yani “Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar!”
1989 yılında Y.Kenan IŞIK’ın rejisi esas alınarak sahneye uygulanmış bir çalışma seyredeceksiniz.
Oyun içinde anlatılanların zaman zaman sahneleme sırasında tiyatroda öyle ya da böyle benim başıma da gelmesi oyunun mutlak Türkiye gerçeğini anlattığını da tartışılmaz kılıyor.
Emeğin, gerçeği ve yalanı olur mu demeyin!
Gerçek insanlara, gerçek Emektarlara Saygıyla… İYİ SEYİRLER…
Oyuncu arkadaşlarıma da bol alkışlı, uzun soluklu, oynarken yaşlanacakları ve olgunlaşacakları iyi oyunlar… ”

1 sayfadaki 1 sayfası