..
 
AnasayfaTakvimSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Yurttan Haberler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kontesta
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 150
Kayıt tarihi : 08/02/09
Nerden : mRansiLbamYa..

MesajKonu: Yurttan Haberler   Çarş. Şub. 11, 2009 8:25 pm

Burada yurdumuzla ilgili haberleri paylaşabilirsiniz (:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://draconiantr.yetkin-forum.com
Kontesta
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 150
Kayıt tarihi : 08/02/09
Nerden : mRansiLbamYa..

MesajKonu: Anne Ölümleriyle İlgili Soruşturma   Çarş. Şub. 11, 2009 8:43 pm

Sağlık Bakanlığı, Batman ve Kocaeli'nde anne ölümleri ile sonuçlanan olaylar hakkında soruşturma başlattı.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, "Hatalı olduğu tespit edilen kişiler hakkında en ağır işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır." dedi.
Turan Buzgan, Batman'da doğum sancısı çeken kadının kızakla hastaneye götürülürken 6 saat süren zorlu yolculuğun ardından hayatını yitirmesi ve Kocaeli'nde İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum yapan bir kadının kanama nedeniyle vefat etmesi olayları ile ilgili açıklama yaptı.
Buzgan, olaylarla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatı ile soruşturma başlatıldığını bildirdi. Sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Buzgan, "Hatalı olduğu tespit edilen kişiler hakkında en ağır işlem ve yaptırımlar gerçekleştirilecektir." diye konuştu.
Buzgan, Batman'daki olayla ilgili ilk belirlemelere göre 112'ye herhangi bir çağrının bırakılmadığının belirlendiğini kaydetti.
Sağlık Bakanlığı'nın anne ve bebek ölümlerini en aza indirmek için misafir anne projesi başlattığını, bu çerçevede hastanelere ulaşımı zor olan anne adaylarının sağlık kuruluşları ya da kamu misafirhanelerinde misafir edilebildiğini hatırlatan Buzgan, kar paletli ambulans ve helikopter ambulansların da hizmete girdiğine dikkat çekti.

AMBULANS HELİKOPTER SAYISI 6'YA ÇIKTI

Buzgan, Helikopter Ambulansların sayısını 17'ye tamamlama projesini hatırlattı. Bugün itibariyle Diyarbakır ve İzmir'de helikopter ambulansların hizmete girdiğini ifade eden Buzgan, "Gelecek hafta başında da Antalya'da devreye girecek." şeklinde konuştu.
Buzgan, İzmit'teki kuş gribi şüphesi ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine ise, "Kuş gribi virüsüne rastlanmadı. Normal grip olduğu tespit edildi. Güvercinlerden de örnekler alındı. Onunla ilgili testler de negatif çıktı." ifadesini kullandı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://draconiantr.yetkin-forum.com
Kontesta
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 150
Kayıt tarihi : 08/02/09
Nerden : mRansiLbamYa..

MesajKonu: Geri: Yurttan Haberler   Çarş. Şub. 11, 2009 8:46 pm

Trabzon'da çok uzun yıllara dayanan geçmişe sahip olan ve kuyumculuk mesleğinde makineye girmemiş tek el sanatı olan Trabzon telkariye ve hasırı, patentli olarak satılmaya başlandı.
Ağırlıklı olarak Trabzon ve ilçeleri ile Türkiye'nin bazı illerinde el emeği ile yapılan telkariye ve hasır, Trabzon adına tescillendi. Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası'nca yapılan başvuru üzerine Türk Patent Enstitüsü'nce tescillenen Trabzon telkariye ve hasırı, bundan sonra Türkiye'nin her yerinde 'TTH' (Trabzon Telkariye ve Hasırı) etiketi ile satılacak.
Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası Başkanı Musa Başak, Trabzon hasırının kuyumculuk mesleğinde makineye girmeden yapılan tek el sanatı olduğuna dikkat çekti. Başak, hasırın yüzyıllardır Trabzon ile anıldığını ve ili dünya pazarlarına tanıtan en önemli markaların başında geldiğini söyledi.
Trabzon'un en önemli el sanatı markası olan hasır işlemeciliğinin kaybolmaması için bir takım çalışmalar yaptıklarını anlatan Başak, "Bu ürüne 2006 yılında yaptığımız başvuru üzerine 2007 yılında Türk Patent Enstitüsü'nden Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni aldık. Gerekli altyapı çalışmalarının ardından da Trabzon hasırı tescilli markamız 'TTH' damgalı olarak satılmaya başlandı. Bu ürünün ilimiz adına tescillenmesi Trabzon için de önemli bir kazançtır." diye konuştu.
Başak, hasır sanatını yaşatmak ve halka kaliteli şekilde sunulmasını sağlamak için çalıştıklarının altını çizdi. Başak, "Trabzon hasırı artık TTH patenti ile satılmak zorunda. Satış yapan meslektaşlarımız ile alıcıların bu konuda dikkatli olmasını istiyoruz." dedi. Trabzon hasırının, kuyumculuk mesleğinde makine girmeden yapılan tek el sanatı olduğuna değinen Başak, 50 civarındaki atölye ile 2 binin üzerindeki ev hanımı tarafından hiçbir makine kullanılmadan el emeği ile yapıldığını sözlerine ekledi.

TRABZON HASIRI

Trabzon hasırı, geleneksel bir el sanatı örneği. Dünyada zırh örücülüğü olarak tanınan teknik, Türkiye'de Trabzon hasırı ya da Trabzon işi olarak tanınıyor. İncecik altın ya da gümüş tellerin adeta bir kumaş gibi elde örülmesiyle ortaya çıkan Trabzon hasırı, külçe ve hurda altının eritilerek yeniden 22 ayar tel haline dönüştürülmesiyle yapılıyor. 31-32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle elde edilen hasırdan kolye, bilezik, küpe, yüzük ve kemer gibi ürünler yapılıyor. Kuyumculukta ayrıca, 'telkari' tekniğiyle takunya süslemesi, resim çerçevesi, çay kaşığı gibi çeşitli süs eşyası da üretilmekte. Tamamen el emeği göz nuru olan bu sanatı, kuyumcuların verdiği telleri evlerinde ören Trabzonlu genç kızlar ve kadınlar yaşatıyor. (CİHAN)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://draconiantr.yetkin-forum.com
psikogirl
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 128
Kayıt tarihi : 08/02/09
Nerden : Oyuncak Dünya

MesajKonu: TÜRKİYE KARAR TASLAĞININDA HRATN DİNK CİNAYETİ VE ERGENEKON   Çarş. Şub. 11, 2009 10:15 pmAvrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen -Ruijten Tarafından Kaleme Alınan Taslak Türkiye Raporunu ve Değişiklik Önergelerini Oyladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan taslak Türkiye raporunu ve değişiklik önergelerini oyladı.

Kimisi birleştirilen ya da son anda geri çekilen 188 değişiklik önergesinin ayrı ayrı oylanmasının ardından taslak raporun bütünü, komitede 4 ''hayır'' ve 1 ''çekimser''e karşı 65 oyla kabul edildi.

Kabul edilen değişiklik önergeleriyle taslak raporda yer alan ''Ergenekon'' sanıklarının yargılanmasıyla ilgili ''Ergenekon suç örgütü sanıklarının yargılanmaya başlamasından memnuniyet duyuyoruz. Örgütün devlet kurumlarına sızan uzantılarının bütünüyle ortaya çıkarılması için yetkilileri soruşturmayı sürdürmeye teşvik ediyoruz. Sanıklara muameleyle ilgili (olumsuz) haberlerden endişe duyuyor, Türk makamlarından sanıklara adil yargılanma hakkı sunmalarını ve hukukun üstünlüğü ilkelerine sıkıca bağlı kalmalarını istiyoruz'' biçimindeki ifadelerin sonuna ''Hrant Dink'in öldürülmesi gibi çözümlenemeyen davalar değerlendirilirken Ergenekon'un bu tür olaylarda rolü olduğu tezi daha çok ciddiye alınmalıdır'' cümlesi eklendi.

Türkiye taslak raporuna dahil edilen uzlaşma önerisiyle, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde teknik olarak hazır fasılların müzakerelere açılması için üye ülkelere çağrı yapıldı.

Türk hükümetinden ''Mart 2009 yerel seçimlerine katılan tüm partilerin seçim komisyonlarında temsil edilmelerine izin vermesi'' isteminde bulunan değişiklik önergesi de komitedeki oylamada belgeye girdi.

Kabul edilen bir başka değişiklik önergesiyle, ''demokratik, çoğulcu bir toplumda ifade özgürlüğünün ne sık sık internet sitesi yasaklamakla ne de eleştirel basına baskı yapmakla ve dava açmakla sağlanmayacağı'' belirtildi.

TRT-6'nın Kürtçe yayına başlamasından duyulan memnuniyet de uzlaşma önergesiyle taslak rapora dahil edildi.

Türk iş dünyasında sıkça yakınma konusu yapılan AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarına Gümrük Birliği üyesi olmasına karşın Türkiye'nin dahil edilmemesi, verilen uzlaşma önergesiyle rapora girerken, serbest ticaret anlaşmalarıyla ilgili hazırlanan etki raporlarının Türkiye'yi de kapsaması gereği vurgulandı.

Taslak rapora eklenen bir başka değişiklik önergesinde, Türkiye'den öğrenciler, akademisyenler ve işadamları gibi gruplara AB'nin vize kolaylığı getirmesi çağrısı yapıldı.

Bu arada kabul edilen değişiklik önergeleriyle ''Türk hükümetinden ve yargı makamlarından, 'yeşil sermaye' olarak adlandırılan şirketlerce ya da 'Deniz Feneri' davasında olduğu gibi yardım kuruluşlarınca dolandırılan AB vatandaşı ya da AB'de oturumu bulunan mağdurları ilgilendiren davalarda, AB üyesi ülkelerle daha fazla işbirliği yapmaları'' istendi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
psikogirl
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 128
Kayıt tarihi : 08/02/09
Nerden : Oyuncak Dünya

MesajKonu: AP, TÜRKİYE KARAR TASLAĞINI KABUL ETTİ   Çarş. Şub. 11, 2009 10:26 pm


Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen -Ruijten Tarafından Kaleme Alınan Taslak Türkiye Raporunu ve Değişiklik Önergelerini Oyladı.


Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan taslak Türkiye raporunu ve değişiklik önergelerini oyladı.

Kimisi birleştirilen ya da son anda geri çekilen 188 değişiklik önergesinin ayrı ayrı oylanmasının ardından taslak raporun bütünü, komitede 4 ''hayır'' ve 1 ''çekimsere'' karşı 65 oyla kabul edildi.

Oomen-Ruijten, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, ''Türkiye'ye karşı adil ve dürüst olduğunu'' savunarak, taslak belgenin AP Genel Kurulu'nda da kabul edilmesiyle birlikte ilişkilere yeni bir ivme kazandırılacağını umduğunu söyledi.

''Bu rapor Türkiye'nin aynası olmalıdır'' diyen Oomen-Ruijten, ''Yargı reformu stratejisi geliştirilmesine karşın yeni sistematik reformlara ihtiyaç var. Kopenhag kriterleri müzakerelerin merkezidir. (Müzakerelerin hedefi) yeni fasıllar açmak değil, Türkiye'yi çağdaş, demokratik ve refah içinde bir topluma dönüştürmektir'' dedi.

Hllandalı AP üyesi Oomen-Ruijten, ''Ulusal Program'ın kabul edilmesi ve Kürtçe televizyon yayını gibi iyi haberlere karşın son 3 yıldır (raporda Türkiye'ye) genel bakış olumsuz. Buna karşın yeni Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile yoğun görüşmelerim oldu. Bu atamanın iyi işaret olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Yurttan Haberler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Draconian Türkiye :: Hayattan :: Haberler-
Buraya geçin: